Bu öğeden alıntı yapmak, öğeye bağlanmak için bu tanımlayıcıyı kullanınız: http://kurumsalarsiv.taek.gov.tr/handle/1/493
Başlık: Nükleer güç maliyetinde eğilimler : Atomic Energy of Canada limited raporu no. 2534, 1966
Yazarlar: Haywood, L. R.
Ünal, Çetin
TAEK-ÇNAEM
Anahtar kelimeler: Nuclear energy -- Cost
Nükleer enerji -- Maliyet
Yayın Tarihi: Haz-1966
Yayıncı: T.A.E.K., Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi
Atıf: Haywood, L. R., Tercüme eden : Ünal, Ç. Nükleer güç maliyetinde eğilimler : Atomic Energy of Canada limited raporu no. 2534, 1966. İstanbul : T.A.E.K., Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi.
Seri/Rapor No:: T.A.E.K., Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi;ÇNAEM 38 (Ter)
Özet: Kanada, Fransa, İngiltere ve Birleşik Amerika Devletlerindeki nükleer santralların yayınlanmış hakiki ve tahmin edilen birim yatırım maliyetleri, 1966 yılındaki rayiç dolara ve bir tek 500 MWe’lik üniteyi haiz santrallardaki maliyetlere göre normalize edilmiştir. Böylece maliyet değerlerinin eğilimlerini, birim büyüklüğünün ve fiat artışlarının tesirleri olmaksızın bulmak kabildir. Yayınlanmış santral verimleriyle, birim yatırım maliyetindeki değişmeyi verimdeki değişmeye bağlayan bir katsayı, birim yatırım maliyeti üzerinde, verimi arttırmanın tesirini hesaplamayı mümkün kılar. Candu Nükleer Santrallarından elde edilecek enerjinin maliyetini indirecek pek çok faktör teklif edilmiş ve bu faktörlerin herbirinin bu indirimdeki payı bir özel hal için hesap edilmiştir. Teklif edilmiş faktörler ve ünitenin 1976 yılında işletmeye açılacağı farzedilerek, 1000 MWe lik Candu ünitesinden elde edilecek enerjinin maliyeti bulunmuştur.
Açıklama: TAEK D.N. 8080
URI: http://kurumsalarsiv.taek.gov.tr/handle/1/493
Koleksiyonlarda Görünür:Rapor 1960-1969 yılları

Bu öğenin dosyaları:
Dosya Açıklama BoyutBiçim 
8080.pdf4.86 MBAdobe PDFGöster/Aç


DSpace'deki bütün öğeler, aksi belirtilmedikçe, tüm hakları saklı tutulmak şartıyla telif hakkı ile korunmaktadır.