Bu öğeden alıntı yapmak, öğeye bağlanmak için bu tanımlayıcıyı kullanınız: http://kurumsalarsiv.taek.gov.tr/handle/1/1624
Başlık: Elektron hızlandırıcılarının depolanan tahıllardaki böceklenmenin önlenmesine yönelik kullanımı
Yazarlar: Güçlü, H. K.
Turhan, Şeref
Aydaş, Canan
Erel, Yakup
Zengin, Tülin
Ocak, Sema
TAEK-ANAEM
Anahtar kelimeler: Electron accelerators
Elektron hızlandırıcıları
Stored cereals
Depolanmış tahıllar
Prevent
Önlenmek
Insect
Böcek
Warehouse pests
Ambar zararlılar
Irradiation technique
Işınlama tekniği
Processing capacity
İşlem kapasitesi
Penetration depth
Nüfuz etme derinliği
Dose speed
Doz hızı
Yayın Tarihi: Eki-2003
Yayıncı: Erciyes Üniversitesi
Atıf: Güçlü, H. K. ... [ve arkadaşları]. (2003). Elektron hızlandırıcılarının depolanan tahıllardaki böceklenmenin önlenmesine yönelik kullanımı. VIII. Ulusal Nükleer Bilimler ve Teknolojileri Kongresi, 15-17 Ekim 2003. Kayseri: Erciyes Üniversitesi.
Özet: Bugün dünyada tahıl ve ürünlerinin büyük bir kısmı böceklenmeye(haşerelenmeye) maruz kalmaktadır. Böceklenmeye karşı verilen büyük mücadeleye rağmen depolanan ürünlerde yıllık %10’a varan kayıplar (sıcak bölgelerde daha fazla) söz konusudur. Bu kayıbı önlemek için konvansiyonel yöntemler olarak da bilinen fumigasyon ve ilaçlama işlemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde Toprak Mahsulleri Ofisine ait 13 merkezdeki silolarda 2002 yılında, yaklaşık 4,1 milyon ton hububat (buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik, haşhaş, pirinç) depolanmış ve böceklenmeden(haşerelenmeden) meydana gelen ürün kayıplarını en aza indirmek amacıyla da 30.067 kg fumigant tüketilmiştir. Bu amaca yönelik olarak konvansiyonel yöntemlere alternatif olan iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları ülkemizde henüz ticari ölçekte kullanılmamaktadır. Bu çalışmada, iyonlaştırıcı radyasyon kaynağı olarak hızlandırılmış elektronların (- radyasyon) ve X- ışınlarının elde edildiği elektron hızlandırıcılarının depolanmış ürünlerdeki böceklenmenin kontrolü için kullanılabilirliği, verimi, ekonomisi ve ilgili teknik parametreleri değerlendirilmiştir. Ayrıca elektron hızlandırıcıları konvansiyonel yöntemler ve radyoizotop gama kaynakları ile karşılaştırılmıştır.
URI: http://kurumsalarsiv.taek.gov.tr/handle/1/1624
Koleksiyonlarda Görünür:Konferans 2000-2009 yılları

Bu öğenin dosyaları:
Dosya Açıklama BoyutBiçim 
80059.pdf741.9 kBAdobe PDFGöster/Aç


DSpace'deki bütün öğeler, aksi belirtilmedikçe, tüm hakları saklı tutulmak şartıyla telif hakkı ile korunmaktadır.